۲۴
تیر

کترینگ چیست ؟ معرفی انواع کترینگ‌ها

پذیرایی یا کِیتِرینگ (انگلیسی: Catering) به صنعت آماده‌سازی و پخت غذا و نوشیدنی در یک محل و سِرو آن در محلی دیگر گفته می‌شود. کترینگ هواپیمایی، کترینگ قطار، کترینگ بیمارستانی و کترینگ هتلی از انواع کترینگ هستند

نقشه چیدمان آشپزخانه و کترینگ
نقشه چیدمان آشپزخانه صنعتی

از انواع کترینگ می توان به کترینگ های هواپیمایی ، کترینگ قطار ، کترینگ هتل و … اشاره کرد . با توجه به نوع کترینگ ، غذاها ، نوشیدنی و دسرهای مختلفی ارائه می شود . مثلا درکترینگ هواپیما معمولا از غذاهای سرد و سبک استفاده می شود . چرا که در هواپیمای در حال پرواز ، گرم کردن غذا برای بیشتر از 100 مسافر امکان پذیر نیست . در حالیکه در کترینگ هتل و رستوران از غذاهای گرم با تنوع بیشتر استفاده می شود . بعضی از کترینگ ها غذاهای رژیمی با در نظر گرفتن میزان کالری ، چربی و … ارائه می کنند . ضمنا تجهیزات کترینگ با توجه به اینکه کترینگ برای سرویس دهی به کجا راه اندازی شده است متفاوت می باشد .

دیگ چلوپز 380 لیتری
دیگ چلوپز 380 لیتری تیان برای پخت برنج

کترینگ و تهیه غذا :
در واقع کترینگ و تهیه غذا یکی هستند و هر دو کارشان تهیه و ارائه غذا است . البته کترینگ معمولا به مراکزی گفته می شود که برای یک رویداد اجتماعی مثلا جشن عروسی ، مسافرت های زمینی و هوایی ، بیمارستان و … غذا را آماده می کنند . اگر به فکر راه اندازی کترینگ هستید ابتدا باید نوع کترینگ را مشخص کنید .

 

انواع کترینگ :

1- کترینگ هوایی

2- کترینگ ریلی

3- کترینگ بیمارستانی

4- کترینگ خدمات مجالس

5- کترینگ رژیمی

6- کترینگ کلاسیک

تجهیزات کترینگ
شرکت تیان گاز سازنده تجهیزات کترینگ

کترینگ هوایی و هواپیمایی :

کترینگ های هوایی نسبت به کترینگ های زمینی متفاوت تر عمل می کنند . در داخل هواپیما به منظور حفظ تعادل گوارشی مسافران معمولا از غذاهای نیمه آماده وسرد استفاده می شود . هم چنین به دلیل نداشتن شرایط لازم برای گرم کردن غذای همه ی مسافران از غذاهای سبک و کنسرو شده استفاده می شود . البته در برخی از هواپیماها که زمان پرواز آنها بیشتر از 2ساعت است از غذاهای گرم و مجلسی هم استفاده می شود . اما امروزه به دلیل رقابت بر روی قیمت ، برخی از شرکت های هواپیمایی ، سرویس غذا ندارند و در صورتی که مسافران تمایل داشته باشند به صورت جداگانه مبلغ آن را پرداخت می کنند .

 

کترینگ ریلی :
کترینگ ریلی یا قطاری جزء کترینگ های زمینی محسوب می شوند . این کترینگ ها از تنوع بیشتری برخوردار هستند . انواع کباب ، خورش و حتی غذاهای سنتی به صورت تازه و گرم ارائه می شود . در کنار این غذاها انواع نوشیدنی ، دسر و دورچین سرو می شود .

کترینگ خدمات مجالس :

امروزه به مناسبت های مختلف ، مجالس و تشریفات زیادی برگزار می شود ، مجالسی از قبیل تولد یک نوزاد ، فارغ التحصیلی ، عروسی ، سمینار و همایش ، ترحیم و .. . که در هرکدام از آن ها پیش غذاها ، غذاها و دسرهای مختلفی ارائه می شود . کترینگ خدمات مجالس وظیفه ی تهیه و ارائه این غذاها را با توجه به نوع مجلس دارد .

تجهیزات آشپزخانه در کترینگ هواپیمایی
تجهیزات آشپزخانه در کترینگ هواپیمایی فراز قشم

کترینگ رژیمی :

در کترینگ های رژیمی ، مواد اولیه با در نظر گرفتن میزان چربی ، پروتئین ، ویتامین،  قند و ….  تهیه می شود . معمولا سالادها ، سبزی ها ، گوشت سفید کبابی ، حبوبات بدون چربی اشباع شده  از موارد اصلی در این منوی غذایی محسوب می شوند . تعداد این کترینگ ها نسبت به سایر کترینگ ها بسیار کمتر است . غذاهایی که در این کترینگ ها آماده می شود می تواند برای بیمارستان ها و باشگاه های ورزشی نیز مناسب باشد .

کترینگ بیمارستانی :

در این کترینگ ها غذاها دارای دستورالعمل های خاص هستند . با توجه به نوع بیماری  افرادی که در بیمارستان بستری شده اند ، غذاهای مختلفی که فاقد چربی ، نمک ، … هستند آماده می شود . عموما در ترکیب این غذاها از املاح معدنی و ویتامین هایی که مورد نیاز بیماران است ، استفاده می شود .

کترینگ کلاسیک :
کترینگ کلاسیک در واقع همان رستوران ها هستند که در آن ها غذاهای سنتی و رسمی همراه با نوشیدنی های محلی و مخلفات غذا تهیه و سرو می شود . انواع چلوکباب ، چلو خورش ها ، خوراک ها و سایر غذاهای سنتی غذاهای اصلی رستوران ها محسوب می شود . پس می توان گفت رستوران با غذای ایرانی همان کترینگ کلاسیک در ایران است .

تجهیزات آشپزخانه صنعتی
نظارت بهداشتی آشپزخانه در کترینگ هواپیمایی

درآمد کترینگ :

درآمد کترینگدر واقع میزان پولی است که به ازای فروش غذا بدست می آید . افزایش این درآمد تحت تاثیر عوامل زیادی است . اولین گام در این مسیر ، مدیریت هزینه ها به منظور کاهش آن ها است طبیعتا این کار باعث افزایش سود کترینگ خواهد شد . منوی غذایی ، کیفیت غذا ، کیفیت خدمات ، تبلیغات و …. هر کدام به شکل های مختلف می تواند بر روی میزان درآمد تاثیر بگذارد .